Sorty jahôd

DARSELECT (Francúzsko, pod právnou ochranou EU)

Svojimi vlastnosťami veľmi podobná, ale odrode Elsante sa nevyrovná. Dozrieva 3-5 dní pred odrodou Elsanta, vhodná je na pestovanie pod fóliovými tunelmi ale aj vo voľnej pôde. Svojou veľkosťou predčila štandard a zanecháva veľmi silný a aromatický dojem v ústach. Za štandardom (odroda Elsanta) zaostáva v pevnosti dužiny a v celkovom vzhľade. Rodí stredne bohato, vysoké úrody sú hlavne kvôli veľkým plodom, počtom sa však nevyrovnajú štandardu. Priemerná hmotnosť plodov z jedného trsu je 130g a jedného plodu je 18g. Odrodu vysádzame skôr a je vhodná do najteplejších oblastí (pestuje sa vo Švajčiarsku a južnom Nemecku). Je menej náchylná na choroby koreňového systému a takisto na poškodenie plodov teplom. Je stredne náchylná na múčnatku a má zvýšenú citlivosť na roztočca jahodového. Keďže je náchylná na poškodenie mrazmi, je vhodné ak sa prikryje na zimu fóĺiou, slamou, alebo podobným materiálom (v Nemecku a Holandsku sa používa tzv. Vlies-fólia).

ELKAT

stredne skorá odroda s veľkými, intenzívne lesklými, jasno červenými plodmi s pevnou dužinou, veľmi dobrej chuti. Rodivosť je veľmi vysoká, nevymŕza, je citlivá na pleseň sivú. Vhodná je na priamy konzum i na spracovanie.

HONEOYE

Perspektívna, skoro dozrievajúca odroda pochádzajúca z Ameriky. Trsy sú plocho guľovité, stredne silného rastu, plody kužeľovité, stredne veľké, pevné, žiarivo- až tmavočervené, lesklé, tvarovo vyrovnané, s aromatickou chuťou. Odolnosť plodov proti plesni sivej je vysoká.

Online návštevníci

Práve tu je 45 návštevníkov a žiadni členovia on-line